Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Salisbury Ülikool  korraldas laupäeval, 11. septembril ülikooli ajaloolises Holloway Hall aulas kauni pärastlõunase programmi pealkirjaga „Singing to my Sister”, allpealkirjaga „A Special Gift of Song from Salisbury, Maryland to Tartu, Estonia”.

Üritusel oli kolm kaas-sponsorit – Salisbury Ülikool, Salisbury linna/Wicomico maakonna Sõsarlinnade Ühing (Sister Cities Association of Salisbury/Wicomico) ja Salisbury Wicomico Kunstide Nõukogu (Salisbury Wicomico Arts Council). Tegemist oli täielikult Salisbury Ülikooli ja linna algatusega, tahtega saata sõsarlinnale Tartule häid soove ja tugevdada sõprussidemeid.

Programm algas Salisbury kammerkoori lauluga „O Shenandoah”, mida saatis viiulil dr. Sachiho Murasugi. Ülikooli rahvusvahelise hariduse keskuse direktor Dr. Brian Stiegler tutvustas programmi põhimõtet – see on kingitus Salisbury linnalt oma sõsarlinnale Tartule. Programm salvestatakse ja koopiad saadetakse Tartu linnapeale, Tartu Ülikoolile, USA suursaatkonnale Eestis ja Eesti suursaatkonnale Washingtonis. Salisbury Ülkooli president Janet Dudley-Eshbach edastas omalt poolt südamlikke tervitusi Tartu linnale. Ta teatas, et ülikooli õpilastel on võimalik veeta semester Tartu Ülikoolis. Samuti on Salisbury Ülikoolis nüüdsest peale võimalik õppida kõrvalõppeainena rahvusvahelisi suhteid koostöös Tartu Ülikooliga.

Salisbury Ülikooli humanitaaralade kolledži dekaan dr. Maarten Pereboom rääkis põgusalt Eesti laulvast revolutsioonist ja publikule näidati umbes 10-minutilist katkendit „Laulva Revolut-siooni” filmist, mis käsitles eestlaste õnne ja vaimustust vabaduse taastamisel üheslaulmise abiga. Salisbury kammerkoor (dirigent dr. Douglas Smith) kogunes lavale ja laulis puhtas eesti keeles „Mu isamaa on minu arm” ja „Ta lendab mesipuu poole”. Koori tundeküllane ja meisterlik esinemine tõi nii mõnelegi kohalviibivale eestlasele pisara silma. Salisbury linnapea James Ireton rõhutas seejärel oma sõnavõtus, kuivõrd tugevalt talle mõjub Eesti lugu ja kuivõrd olulised on USA ja Eesti linnade vahelised sidemed.

Kuna 11. september on ka USA rahvale ajalooline päev, laulis kammerkoor Ameerika patriootiliste laulude popurrii „America”. Marylandi osariigi esindajatekoja liige Jim Mathias kutsus oma sõnavõtus kõiki üles palvetama nende eest, kes 9 aastat tagasi oma elu kaotasid, kes nende koledate sündmuste keerises ellu jäid ning kes praegugi võitlevad USA sõjaväemundris kaugel maal. Ta tänas USA truud liitlast Eestit.

Marylandi Esindajatekoja liige Norm Conway rääkis, kuidas ta oli Marylandi-Eesti partnerluse algaastatel tegelenud politseikoolituse ülesseadmisega. Suhted, mis algasid riigikaitseasutuste vahelise läbimisena on tänaseks laienenud hõlmama ka kultuuri, majanduse ja akadeemilisi valdkondi.

Washingtoni Eesti rahvatantsurühm „Pillerkaar” esines kuue tantsuga. Tantsi-jate esinemist tutvustas ja selgitas rühma juht ja koreo-graaf Anu Oinas. Publik elas kaasa kahe tantsupaari rõõmsale ja hoogsale esinemisele.

Päeva aukülalised olid Eesti suursaadik USAs Väino Reinart koos abikaasa Kaire Jürgensoniga ning Marylandi-Eesti suhete al-gataja ligi 20 aasta eest kind-ralmajor James F. Fretterd abikaasaga. Suursaadik Rei-nart tõi omakorda terviseid Salisbury linnale ja ülikoolile ning väljendas heameelt aastate jooksul tihenenud suhete üle.

Marylandi Rahvuskaardi orkester (dirigent Jari Villa-nueva) mängis Eesti hümni ja USA hümni, „God Bless the USA” ja „God Bless America”. Dirigent rääkis, kuidas ta oli teeninud üle 30 aasta Arlingtoni sõjaväe-kalmistul pasunapuhujana. Tema trompeti kristallselge kindel heli lõikas „Tapto” viisiga otse südamesse, kui püsti seistes mälestati 11. septembri ja sõdade ohvreid.

Üritus jätkus kohvi ja üli-kooli köögi valmistatud suu-pistetega. Laual oli suur tort kirjaga „Singing to my Sis-ter, Salisbury, USA, Tartu, Estonia”. Organisatsiooni Maryland/Estonia Exchange Council liikmelt Toivo Taga-metsalt oli väljapanek eesti käsitööde, piltide ja mitme-suguse informatsiooniga. Organisatsiooni tööd tutvustas selle eestvedaja ja suhete jätkamise ergutaja, Mary-landi Rahvuskaardi eru-kolonel Milton Davis, kellega oli kaasas abikaasa Eliza-beth.  Ka Eesti Suursaat-konna laual oli saada mitmesuguseid huvitavaid ingliskeelseid brožüüre ja raamatukesi Eesti kohta, mis publik huviga sirvis ja koju kaasagi võttis.

Tiina Ets

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo