Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

raik osula masso

Jaan Raik, Anu Masso ja Anna-Maria Osula. Foto: TalTech

 

Anu Masso Ragnar Nurkse instituudist, Anna-Maria Osula tarkvarateaduse ja Jaan Raik arvutisüsteemide instituudist asuvad teaduslähetusse Stanfordi Ülikooli.


Anu Masso keskendub andmemigratsiooni uurimisraamistiku arendamisele – andmetehnoloogiate liikumisele üle (riigi)piiride ja sellega seotud võimalikele muutustele valitsemises ja ühiskonnas.

 

Professor Masso selgitab: „Andmemigratsiooni näiteks on tehisintellekti lahendus Ubenwa, mis on arendatud Kanadas, tuginedes Mehhikos kogutud andmetele ning hetkel rakendatakse Nigeerias eesmärgiga ennetada vastsündinute hingamispuudulikkust.“


Masso uurimistöö soovib leida vastuseid küsimustele: millised muutused valitsemises on vajalikud, et andmetehnoloogiate ümberpaigutamine oleks võimalik, millised transformatsioonid toimuvad ühiskondades, kui selline ümberpaigutamine õnnestub või vastupidi, ebaõnnestub?

 

Anna-Maria Osula uurib küberdiplomaatiat.

 

Teema on väga aktuaalne, sest käsitleb tänases keerulises julgeolekuolukorras küberdiplomaatia erinevaid tahkusid, mis on suunatud konfliktide ennetamisele ning riikide rahumeelsele koostööle.

 

Erinevates riikidevahelistes koostööprotsessides ÜRO tasandil (nt Group of Governmental Experts ja Open-Ended Working Group) on selgelt näha erasektori huvi kübernormide kujundamise vastu.

 

Osula analüüsib erasektori aktiivsust ning probleeme kübernormide arendamisel ning uurib, mil määral mõjutab erasektori suur roll arusaama traditsioonilisest diplomaatiast.

Jaan Raiki eesmärgiks on teha uurimistööd kiipide (chip) turvalisuses.

 

Tal on koostöös Stanfordi elektroonikainstituudiga plaanis välja töötada uudsed andmelekke monitorid kiipidele.

 

Töö keskendub just uutele kiibitehnoloogiatele ja -arhitektuuridele.

 

Samuti on plaan luua koostöökontaktid Stanfordi inimkeskse tehisintellekti instituudiga.

 

Jaan Raiki lähetuse teema on eriti aktuaalne seoses jätkuva kiibikriisiga, mis on tingitud tootmise koondumisest Aasia riikidesse.

Lähetused saavad võimalikuks tänu TalTechi, Stanfordi Ülikooli ja Kistler-Ritso Eesti Sihtasutuse koostööleppele, mille eesmärk on anda TalTechi teadlaste kasutusse Stanfordi ülikooli akadeemilisi teadmisi ja kogukonda ning võrgustikke.


TalTechi teadlasi võõrustab Stanfordi Ülikooli raamatukogu Balti uuringute programm ning Freeman-Spogli instituudi küberpoliitika keskuse geopoliitika, tehnoloogia ja valitsemise programm.

 

Tehnikaülikooli teadlased saavad osaleda Stanfordi Ülikooli õppe- ja teadustegevuses, erinevate keskuste IKT, sotsiaalmeedia ja digitaalse poliitika programmide ning tehisintellektiga seotud uuringutes, mida arendatakse nt Stanfordi inimkeskse tehisintellekti instituudi juures, samuti on kaasatud elektrotehnika osakond ning arvutiteaduse osakond riistvara turvalisuse alal.

 

Lähetuse pikkus on 2-6 kuud ning toetuse maht on kuni 50 000 dollarit.

 

Uus The Global Digital Governance Fellowship’i taotlusvoor avatakse juba 2022. aasta II pooles, konkursil saavad osaleda tehnikaülikooliga seotud doktorikraadiga teadlased.


Krõõt Nõges, TalTtech
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo