Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

77 aastat suurpõgenemisest

 

naisklubi

Alumine rida (vasakult): Arville Puström, Velly Kerjan, Lydia Virkmaa, Clarissa Uus, proua Hanschmidt; ülemine rida (vasakult): tundmatu, Margie Derrick, Olga Leik, Virve Aasma, proua Mee.
Foto autor Salme Parming, foto on võetud New Yorgi Eesti Maja sinises saalis 1970ndatel.

 

Meie pagulusühiskonna üks kohus on kanda mälu sündmustest ja inimestest, hoida elevil mälestusi ja pärandada need meie noortele eestlastele.


Peame oma pilte ühise mälu huvides väärtustama ja nende abil meenutama meie inimesi.


Siin pildil näeme New Yorgi ÜEÜ (Ülemaailmse Eesti Ühingu) Naisklubi mõningaid liikmeid pidulikult riietatuna rahvarõivastes.


Ülemaailmse Eesti Ühingu Naisklubi organisatsioon kujunes pärast Teist maailmasõda Eesti Vabariigist avaliku elu naistegelaste juhtimisel.


Klubi esinaiste hulka üle aastate kuulusid asutajaliikmed – eesti bibliograaf, kirjandusloolane ja Ameerika Hääle ajakirjanik Mall Jurma ja helikunstnik, legendaarne Juta Kurman, kes õpetas eesti keelt peaaegu oma 101 eluaasta lõpuni.


Olles erinev Ameerika nn “Women’s Club”idest, mida üldiselt iseloomustavad kergemad suhtluse eesmärgid, oli neile isikuile, kes  õnnekombel vabadusse pääsesid, Juta Kurmani sõnade järgi “enesemõistetav, et meie polnud siia tulnud mitte roosiaias ilutsema, vaid meid kohustavad vaba Eesti kultuuri säilitamise ja kodumaa ikkest vabastamise tõsiseid ülesanded.” (VES, 18.01.2005, nr. 3)


Lisaks iseloomustab Naisklubi koostöö Balti organisatsioonidega.


Naisklubi viis läbi tohutult palju kultuuri ja poliitiliste teemadega esinemisi ja etendusi teadlaste ja erialalektorite poolt, tihti täissaali kuulajaskonnale.


Enamus neid naisi on nüüdseks Manala väravast sisenenud, kuid nende väsimatu panus eesti kultuuri hoidmisele ja pühendus paguluses taas vaba Eestile on hindamatu.


Paljud osalesid mitmetes seltskondlikes ja kultuuri tegevustes.


Fotol on näiteks A. Puström, kes oli viljakas maalikunstnik; L. Virkmaa, NYE Haridusseltsi naisosakonna esinaine ja V. Kerjan, NYE Teatri esinaine ja näitlejanna E. Martini mängufilmis “Tiina”.


Foto on võetud New Yorgi Eesti Maja Sinises Saalis (arvatavasti 1970ndate aastate lõpus).

 

Portreefoto looja oli Salme Parming, iluvõimleja, Eesti aktivist USAs ja fotograaf, kelle pildid on hiljem avaldatud Tallinnas “Välis-Eesti Foto” näitusel KUMU kunstimuuseumis.


 Kaja Parming Weeks

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo