Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

20219

Krisli Melesk tänavusel ekspeditsioonil Mt. Everestil. Ehkki fotol on ilm ilus, tuli kõikidel ekspeditsioonidel rinda pista väga keerukate ilmaolude ja lisaks ka koroonaviirusega.  Foto: Terray Sylvester/PM

 

Mägironija ja maailmarändur Krisli Melesk tegi Eesti aja järgi pühapäeva, 23. mai  varahommikul ajalugu, kui tõusis  maailma kõrgeima mäe, 8848-meetrise Mt. Everesti ehk  Džomolungma tippu.


Krisli Melesk kuulus Garrett Madisoni 14-liikmelisse meeskonda.

 

Alpinistid veetsid maailma tipus poolteist tundi, imetledes hingematvaid vaateid ning jõudsid kõik õnnelikult baaslaagrisse tagasi.


Melesk on neljas eestlane Alar Siku, Tanel Tuuleveski ja Andras Kaasiku järel, kes Džomolungma vallutamisega hakkama on saanud.


Esimese Eesti mägironijana 18 aastat tagasi tipus käinud Alar Sikk kommenteeris,  et meie naismägironija saavutus valmistab talle suurt rõõmu.

 

«Väga tore! Täitsa südamest palavalt õnne!» lausus Alar Sikk. «Tingimused olid rasked, aga mis oli hea – tippu minejaid oli sellel aastal hõredalt. See oli pluss. Muidu nad istuvad seal järjekorras ja külmuvad niimoodi surnuks.

 

See aasta oli vähem tegijaid. Minu teada on Everestil  olnud isegi aastaid, kus keegi tippu ei lähe. Ka selliseid asju on olnud.»


Meleskiga varasematel aastatel ühistel retkedel Kazbekil ja Aconcagual käinud Sikk kiitis noor naist ja nimetas teda kõva iseloomuga visaks tüdrukuks.


Tippu üritas tänavu tõusta ka teine eestlanna Katrin Merisalu ühe teise ekspeditsiooni koosseisus, kuid tema plaanidele tõmbas kriipsu peale koroonaviirusesse haigestumine.


„Otsustasin siiski proovida, sest tean, et kui ei proovi, siis ei suudaks seda hiljem endale iial andestada,” kirjutab Merisalu Garmini GPS ühenduse kaudu oma Facebooki lehel “Valgele Mäele”.

 

„Lubasin endamisi, et kui mu seisund halveneb või tajun mõnd ohumärki, siis keeran tagasi. Olen ennegi mitmeid kordi enne tippu tagasi keeranud,” viitab Merisalu.


Esimene naine, kes tõusis 16. mail 1975. aastal Mount Everesti tippu, oli jaapanlane Junko Tabei.


madisonmountaineering.com

 

everest

Garrett Madisoni Mt. Everesti vallutanud grupp pärast tipult naasmist. Muuhulgas sai 75-aastasest Art Muir’ist nüüd vanim Everesti vallutanud ameerika mägironija. Foto: https://madisonmountaineering.com/

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo