Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

4. novembri õhtupoolikul tehakse Eesti spordiajalugu Londoni Sotheby’s, kui samas, kus on müüdud nii Peter Paul Rubensi kunstiteoseid kui ka John Lennoni kitarr, pannakse müüki iseseisva Eesti esimene kuldmedal.

Erika Salumäe Barcelona medali kõrval on oksjonil ka tema neli aastat varem Soulis võidetud kuld, samuti tema legendaarne kollane trekiratas, võistlussärk ning veel hulganisti kõikvõimalikke autasusid, meeneid ja mälestusesemeid.

 

Eesti olümpiakomitee (EOK) lööb oksjonil kaasa kindla sooviga, et Salumäe trofeed Eesti spordi jaoks jäädavalt kaduma ei läheks. Neinar Seli on esmaspäeval Londonis kohal, et oksjonist osa võtta, ja EOK presidendina koondab ta eri ärimeeste huve, kes on kõik komiteega viimastel nädalatel ühendust võtnud ja andnud teada oma huvist neid abistada. „Meil on kindel soov olümpiamedalid ära osta,” kinnitas Seli Eesti Päevalehele. „Toetajad on olemas ja nad ei taha end veel avalikustada. Olümpiakomitee võtab selles asjas koordineeriva rolli,” sõnas ta.

 

Üks ettevõtjatest, kes oksjonil EOK kaudu kaasa lööb, on Urmas Sõõrumaa. Miks teised abistajad oma nime avalikuks teha ei taha? „Eesti on nii väike ja nad kõik on kuulsad nimed,” põhjendas Seli. „Veel viimasel hetkel helistas veel uusi inimesi. Nad on Erikat omal ajal aidanud ja aitavad ka nüüd. Vaatame kõike laiema pilguga. Jutt on käinud nii Erika jalgrattast kui ka medalitest – huvi on küllaga. Meie läheme peamiselt kahe olümpiakulla peale, mis võiksid edasi olla Eesti spordimuuseumis. Raha on rohkem, kui need medalid maksavad, ent milliseks hinnad kujunevad, ei oska praegu ennustada.”

 

Mis saab Salumäe teistest oksjonile pandud esemetest, on Seli sõnul praegu veel lahtine, kuid ka nende kohta tehakse otsus enne oksjonipäeva.

 

Riik oksjonil ei osale
Kes aga peale EOK ja Eesti ärimeeste võiks Salumäe asjade vastu huvi tunda? Eesti riik igatahes Salumäe medaleid ära ostma ei hakka. Kultuuriministeeriumi muuseuminõunik Marju Reismaa ütles, et sellist praktikat pole varem olnud, et riik oleks oksjonitel osalenud, ning täiendas, et ta ei näe selleks ka võimalust.

 

Oksjoni korraldaja Graham Budd Auctionsi juht usub, et pigem on välismaalaste huvi Salumäe asjade vastu leige. „Ma väga loodan, et oksjonil on palju osalejaid just Eestist, sest Erika asjad vääriksid seda, et nad jõuaksid Eestisse tagasi,” rääkis Graham Budd.

 

Buddi sõnul loodetakse kogu kollektsioon müüa 30 000 kuni 40 000 Briti naela eest. Ta kinnitas, et olümpiameenete vastu tuntakse elavat huvi.

VES/EPL

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo