Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Nelja Grand Slam turniiri sekka kuuluvatel USA lahtistel tennisemeistrivõistlustel üllatas positiivselt Eesti parim reketisportlane Kaia Kanepi. Parimail päevil maailma teise kümnesse kuulunud (2012 augustis WTA 15.), nüüd kannaoperatsioone, treenerivahetusi ja mängumõõnu üle elanuna 50. reale langenud Kanepi alistas US Openil Paula Parmentieri ja seejärel ka WTA edetabeli teise kümnesse kuuluvad mulluse finalisti Samantha Stosuri ja Carla Suarez Navarro ning jõudis neljandasse ringi ehk 16 parema sekka maailma esireketi Serena Williamsi vastu.

 

Selles mängus talle küll erilisi võimalusi ei antud – näiteks võitis Williams avasetis kõik oma õnnestunud esimese serviga punktid ja eriti võimas oligi ta ülekaal servis. Kui pall mängu jäi, polnud vahe nii suur ja sai peaväljaku publiku ja miljonite televaatajate ees efektseid punkte lüüa ka eestlanna. Mängu võitis küll 6:3, 6:3 ehk selge vahega Williams, ent võitja tunnistas ka Kanepi võimsust ja tõele au andes ei lubanud Williams finaalini kellelegi üheski setis üle kolme geimi. Seega oli Kanepi tal üks raskemaid vastaseid sel turniiril.


US Openiga jäi rahule ka Kanepi, küsimusele, kuidas lõigatud kannakõõlused nüüd koguni neli matši nii hästi vastu pidasid, vastas ta, et häda tuleb siis, kui vaja ühelt väljakukattelt teisele, näiteks liivalt murule ja murult tehiskattele ümber harjuda.


Pühapäeval algas ameerika jalgpalli profiliigas NFL järjekordne hooaeg. Cincinnati Bengals, kus teist aastat mängib kunagine eestlasest kettaheitelootus Margus Hunt, alustas Baltimores Ravensi vastu. Kõigi eelduste kohaselt ei saa kogemustelt siiski kollanokk Hunt esimestel liigamängudel kindlasti algkooseisus platsile, aga mänguaega peaks talle vahetusmehena piisavalt jaguma.


Ravensiga, kes oli mullu kehvake, aga kaks aastat tagasi koguni Super Bowli võitja, on nii Hundil kui Bengalsil omad sotid. Ühest küljest on Bengals koguni neljal viimasel aastal Baltimorest kaotusega naasnud, teisest küljest sai Margus Hunt just Ravensi vastu mullu kirja oma debüüthooaja ainsa 0,5 sacki, kui tõmbas koos meeskonnakaaslasega maha Ravensi mängujuhi.


Igatahes on ameerika jalgpallil tänu Hundile ja muidugi ka Tennessee Titansi pikaaegsele tugisambale Michael (kui veel Taeblas elas, oli Mihkel) Roosile Eestis iga aastaga järjest rohkem huvilisi. Jääme ootama, et see USA-s nii populaarne spordiala ka Eesti telekanalitesse jõuab ja publikule lahti seletatud saab.


Eesti jalgpallimeeskond alustab neil päevil Euroopa meistrivõistluste valiktsüklit, esimene vastane on Sloveenia, keda eelmises kvalifikatsioonis kord 2:1 võideti ja kellele kord 0:1 kaotati. Enne seda käisid eestlased Rootsis, mängisid Stockholmi äärelinna Solna staadionil Rootsi rahvusmeeskonna vastu korraliku kohtumise, kaotasid, aga sattusid siiski mitmel põhjusel ajalukku. Nimelt mängis eestlaste vastu ka üks jalgpallimaailma superstaaridest Zlatan Ibrahimovic, säras rootslaste 2:0 võidumängus mõlemad väravad löönuna täiega ja kirjutas annaalidesse mõne uue rea. Zlatan lõi eestlastele väravad 4. ja 24. minutil ja tõusis 50 koondiseväravaga oma riigi kõigi aegade resultatiivseimaks. Omapärane rekord veel – profikarjääri jooksul oli Ibrahimovic löönud ligi 400 väravat ja sahistanud vastase võrku igal minutil peale 24. minuti. Eesti vastu sai seegi lünk kustutatud.


Kui eelmises ülevaates kirjutasin, et Eesti nelja kõige tugevama mängijata korvpallimeeskond esines hästi Hispaanias Guadalajaras ja mängis NBA meestega mehitatud ja MM-finaalturniiriks valmistunud Senegaliga teist kohtumist nagu kass hiirega, siis Senegali kaks võitu MM-i finaalturniiri alagrupis ütlevad, et Eesti on endiselt arvestatav korvpalliriik.


Korvpalliga ka jätkaks ja lõpetaks. Teatavasti oli Eesti läinud nädala vaieldamatu tähtsündmus USA presidendi Barack Obama ühepäevane külaskäik. Obama meisterlikult esitatud sisukat kõnet kuulasid ja lugesid järgmiste päevade lehtedest paljud eestlased, aga nagu ikka, jätkus rahval ka inimlikku huvi teada saada, mida kõrge külaline eestlastele kingiks kaasa tõi, ja mida talle Eestis kingiti.


Usun, kõige väärtuslikuma ja emotsionaalsema kingituse sai kümneaastane Ameerika fännist koolipoiss, kes julges kirjutada kirja, et tahaks USA presidendiga kohtuda, ning talle võimaldatigi Obamaga paar sõna vahetada ja pildile autogramm küsida.


Barack Obama on aga teada kui korvpallihuviline ja üks sellealane kingitus anti talle Eestistki. Eesti peaminister Taavi Rõivas kinkis Obamale Eesti Spordiajaloo muuseumi fondidest ajaloolised fotod USA meeskonna kõigi aegade esimesest mängust olümpiatel. See toimus 1936. aasta 9. augustil ja nii selle kui paljude järgmiste olümpiamängude korvpalliturniiride võitja USA esimeseks vastaseks oli ei keegi muu kui Eesti.

 

Loomulikult võitis selle esimese mängu USA, aga Eesti spordiajaloos on ka üks teistpidine särav fakt – nimelt korraldati 1970. aastal Tallinnas rahvusvaheline korvpalliturniir ja seal sai Eesti meeskond tulevastest NBA tähtedest USA meeskonna üle võidu. Võidu, mida mäletatakse tänase päevani kui midagi üleloomulikku, aga kaunist.

 

Enn Hallik,

 

Pärnu Postimees

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo