Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Jüri Estam

 

Olukord siinpool Atlandi ookeani läheb aina pingestatumaks.

 

Eestis püsib vahepeal kõikuma kippunud “Rahvarinde” valitsus praegu veel hädapärast koos.

 

Meeldetuletuseks: praeguse peaministri isa Siim Kallas ja Keskerakonna kauaaegne juhtfiguur (nüüd küll juba erru läinud) Edgar Savisaar olid omal ajal laulva revolutsiooni ja Rahvarinde nö ristiisade hulgas.

Jüri Estam

 

Tere tulemast aastasse 2022, mis on alanud ebatavaliselt pingerikkalt! “Kangialusena” pean silmas Venemaa juhti Putinit, keda John McCain nimetas lihtsalt “thug”.


Venemaa on libisenud autoritarismist totalitarismi.

 

Nõnda kommenteeris Grigori Javlinski – üks Venemaa sotsiaalliberaalse erakonna Jabloko rajajatest – ajaloo- ja inimõigusorganisatsiooni Memoriaal hiljutist ärakeelamist Kremli poolt.

Jüri Estam

 

Olin atra seadmas ühe jõuludemeelse veeru kirjutamiseks, kui üks sündmus ja üks areng muutsid järsult mu esialgseid plaane.


Kõigepealt rabas mind üks Eesti Televisiooni uudistelõik ühe palagani kohta, mida etendati mõne päeva eest Saaremaal.

Jüri Estam

 

Kindlasti on mõnigi lehelugeja seisnud nagu mina erinevatel aegadel, õlg õla kõrval ukrainlastega, kõrvuti erinevatel külma sõja aegsetel ikestatud rahvaste vabadusvõitluslikel üritustel.


Olles töötanud kaua ukrainlastega koos Vaba Euroopa raadio saatekeskuses Saksamaal, on mul nendest üksnes head mälestused.

Juri Estam

 

Kogeme Eestis ikka ja jälle, et siia saabub elama – ka praegugi veel – vahepeal pikki aastaid maapaos veetnud eestlasi.

 

Viimase aja sündmused Valgevene-Poola piiril kutsuvad sellistes inimestes esile aga ärevustundeid.

Jüri Estam

 


August Gailiti romaani „Purpurne surm” (1924) tegevuskohaks on poolkuu sarnane saar Varria, mis kujutab endast nö ideaalmaailma.

 

Ent tasapisi hakkab sealne idüll inimtekkelistel põhjustel millegi muuga asenduma.

 

Peagi sillutab Varria tänavaid asfalt, ja mereõhk seguneb automüra ning vabrikute suitsuga.

Jüri Estam

 

Alustan sellest, et 8. oktoobril lakkas Vootele Vaska süda töötamast.

 

Selle kunagise pagulaseestlase põrm sängitati mulda Tallinna Metsakalmistul vaid mõned päevad hiljem.

 

Kuna Vaska naasis Eestisse elama a. 1995 (olles varem kaua tegutsenud Pennsylvanias filosoofia õppejõuna) siis tuli tal ja mul siin aegajalt jutuajamisi ette.

Jüri Estam

 

23. augustil avaldas (Tallinnas ilmuv) Eesti Päevaleht (mitte segi ajada samanimelise ajalehega Stockholmis, mida pagulaseestlased vanasti kureerisid) Tiit Made arvamusloo “30 aastat vabadust”, ehk “See on kade pahatahtlikkus! Tänu endistele NLKP-lastele on ju Eesti vaba”.


Mis just täpselt pani Made oma ärritust välja elama, seda me ei tea, kuid hr Made alustas seda kirjutist konstateeringuga: “Iseseisvuse taastamise (käesoleva aasta) 30. aastapäeva eel tegutses meedias aktiivselt seltskond, kes mängis muljetavaldava visadusega vana vinüülplaati, et kommunistid tahtsid teha Eestist nii- ja naasugust riiki nullkodakondsusega. See jutt hakkab tüütama, sest ei kanna muud sõnumit, kui on kadedalt pahatahtlik.”

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo